Můj příběh

Vaření je mojí vášní a díky svým zkušenostem v oblasti rostlinné stravy ráda inspiruji, jak se zamilovat do přírodního jídla, dosáhnout zdravého těla a cítit se skvěle pomocí darů z přírody.

Dnes se stravuji čistě rostlinnou stravou, převážně průmyslově nezpracovanou. Zvládám si třikrát denně chystat čerstvé jídlo, které je nenáročné na přípravu, výživné a také především chutné. Jsem zdravá i navzdory tomu, že nejím živočišné produkty. Díky pestré rostlinné stravě mi nechybí žádné vitaminy a minerály.

Díky změně z konvenční na rostlinnou stravu jsem se naučila lépe vnímat své tělo, jeho signály, potřeby a naslouchat svému trávení. Také mám mnohem více energie než dříve a můžu jít hned po obědě na dvouhodinovou procházku, aniž bych byla po jídle unavená nebo mi bylo těžko.

Jednoduše jsem se zbavila závislosti na kávě, pečivu, bílém cukru a celkově jsem se nikdy necítila tak lehce a zdravě jako teď. Rostlinná strava je vhodná i pro ty, kteří se vyhýbají lepku.

Je důležité nejen to, co jíme ale také čemu vystavujeme naše tělo zvenku. Díky mému zájmu o zdravou stravu jsem přestala používat i chemické kosmetické přípravky, které nahrazuji přírodní bio kosmetikou, nejlépe vlastnoručně vyrobenou. Vyléčilo se mi akné, zmizela celulitida, mám krásné husté a lesklé vlasy a nehty se mi přestaly lámat.

Samozřejmě tomu tak nebylo vždy.

Hledání správné cesty

V průběhu dospívání jsem začala hledat tu svoji správnou cestu ke zdravé stravě. Nejen kvůli tomu, abych zhubla nějaké to kilo, ale hlavně kvůli mému zdraví. Ze všech stran se na mě valily různé diety a způsoby stravování. Po jejich prostudování a vyzkoušení jsem zjistila, že se díky nim dá zhubnout, ale jen krátkodobě a vůbec ne zdravě.

Pak jsem na internetu narazila na rostlinnou stravu a po přečtení desítek článků, knih a zhlédnutí různých filmů a dokumentů to bylo konečně něco, co mi dávalo smysl. Nejen, že jsem postupně zjišťovala, jak je zacházeno s hospodářskými zvířaty a jaký dopad má konzumace živočišných produktů na celou planetu a životní prostředí, ale především také na lidské tělo.

Rostlinná strava jako řešení zdravotních problémů?

Vím, že většina lidí má hodně zdravotních problémů, které by se nemusely řešit pouze léky. Rostlinná strava může pomoci při snížení krevního tlaku a hladiny cholesterolu, je prevencí mnohých forem rakoviny a mrtvice, přispívá ke snížení rizika srdečních chorob a operací srdce, posiluje imunitní systém a může prodloužit život až o 15 let.

Nechci v budoucnu řešit zdravotní problémy a trávit svůj volný čas v čekárnách u doktorů, zdraví je pro mě prioritou. Měla jsem tedy jasno – chci se stravovat čistě rostlinnou stravou.

Asi jsem se zbláznila

V ten okamžik mi ale vyvstal na mysli milion otázek – co budu jíst? Co mám nakoupit? Co si dám do kávy místo mléka a na pečivo místo sýra? Nebudou mi chybět bílkoviny, vápník, železo? Co tolik diskutovaný vitamin B12? A proč to vlastně dělám? Vždyť když si dám do kávy trošku mléka a na rohlík plátek šunky, tak mě to nezabije. Jeden člověk přece nezmění celý svět. Také moje rodina se o mě začala strachovat a absolutně nechápala, co to dělám.

Zabralo mi hodně času, než jsem si všechny otázky zodpověděla a našla veškeré informace. Jedním z důvodů mé práce je proto ušetřit váš čas a sdílet s vámi to nejdůležitější, co jsem se během mé cesty dozvěděla o rostlinné stravě a jejím pozitivním vlivu na lidské tělo i duši. O tom všem si můžete přečíst na mém blogu.

Ráda bych vám představila rostlinnou stravu jednoduchým způsobem a inspirovala k zamyšlení nad tím, čím vyživujete svoje tělo. Všechny mé recepty jsou z čistě rostlinných surovin, neobsahují rafinovaný cukr, jdou udělat v bezlepkové verzi a především se zaměřuji na průmyslově nezpracované suroviny.

Mým záměrem však není udělat z vás vegany, ale třeba jen oživit váš jídelníček o pár zdravých jídel. 

Jak začít?

Můžete si vyzkoušet, jak při vaření nahradit živočišné suroviny rostlinnými. Doporučuji začít malými změnami. Ze začátku si jen obohatit jídlo kouskem zeleniny, vyzkoušet, jak chutnají batáty nebo si na začátek dne umixovat energizující ovocné smoothie, které vás nakopne a hravě nahradí ranní kávu. Moje typy jak začít s rostlinnou stravou si můžete přečíst v mém e-booku zdarma.

Cesta ke štíhlému tělu

Když jsem se začala hlouběji zajímat o hubnutí a celkově zdravý životní styl, došlo mi, že všechny diety jsou úplně k ničemu. Pokud člověk chce zhubnout zdravě a trvale, musí na to jít pomalu a tím správným způsobem. Jestliže tělo dostává dostatek správné výživné stravy, která ho nezatěžuje, pohyb na čerstvém vzduchu a láskyplnou péči, začne hubnout samo v ten správný čas.

Rostlinná strava je vhodná i pro redukci váhy, já sama jsem zhubla 10 kg během půl roku po přechodu na veganství. Je důležité neomezovat se kaloriemi, aby tělo nestrádalo ale také se nepřejídat – jíst tolik, dokud necítíte příjemný pocit plného žaludku. Je nutné také zmínit, že hubnutí začíná v hlavě.

Nedávno jsem viděla v televizi reklamu na hubnoucí prostředek (schválený lékaři!!) – třikrát denně si do pusy nasypete nějaký prášek a bum! kila jdou dolů – to snad nemůžou myslet vážně. 🙂 

Opravdu jsou živočišné produkty pro naše tělo nezbytné?

I přesto, že mlékárenský a masný průmysl neustále prohlašují, že maso, mléko, vejce nebo rybu nezbytně k životu potřebujeme, nezávislí vědci ukazují, jako např. profesor Campbell v Čínské studii, že zvířecí bílkovina vyvolává většinu civilizačních chorob. Nedávno Světová zdravotnická organizace prohlásila, že průmyslově zpracované maso způsobuje rakovinu. Také IKEM přišel s tím, že bezmasá strava může pomoci lidem s cukrovkou 2. typu více než diabetická dieta.

Skutečnost, že rostlinná strava podporuje zdravý způsob života lidí, živočichů a celé planety, často není dostatečným argumentem, aby si ji lidé oblíbili. Jednoduše řečeno, musí být na smrtelné posteli, aby se donutili jíst jídlo, na které nejsou zvyklí, a nepřináší takové uspokojení jejich chuťovým buňkám, jako oblíbená nezdravá strava. Svého potěšení z lahodné a vydatné stravy se však vzdávat nemusíte!

Ráda bych vyvrátila falešné představy, které o rostlinné stravě panují a pomohla objasnit životní styl spojený s tímto způsobem stravování. Ať již chcete přejít na rostlinnou stravu úplně, nebo jen ozdravit váš jídelníček, na mém blogu najdete spoustu možností a rad do začátku.

Vím, že si teď určitě myslíte, že vy byste se nemohli stát ani vegetariány, natož vegany. Také jsem to před pár lety o sobě říkala. 🙂

Doufám, že se díky mé práci také zamilujete do přírodního jídla, stejně jako se to stalo mně a udělá mi obrovskou radost, když se i vy budete cítit právě tak skvěle.

Někdy lidé okolo vás nerozumí tomu, co děláte. Ani nemusí - není to totiž jejich cesta. Přestat se chovat jako všichni ostatní a odlišit se je ten nejtěžší krok. Ale vy víte, že to má smysl.