Jak naším nákupem ovlivňujeme stav přírody na druhém konci planety?

22.4. byl Den Země. Je mi moc líto, že se většina lidí zajímá o stav naší planety pouze jeden den v roce. Já jsem v tento den navštívila přednášku o palmovém oleji a chci, abyste věděli, kolik věcí a jakým způsobem dokážete svými rozhodnutími změnit.

Bez činu zůstává i nejkrásnější myšlenka bezcennou. – Mahátma Gándhí

Lidé si myslí, že jejich hlas nemá žádnou sílu a svými činy nedokážou ovlivnit nic, co se děje ve světě. Opak je pravdou. Zaměřme se konkrétně na problematiku palmového oleje a jako spotřebitel se zamysleme nad tím, co kupujeme a jak naše poptávka ovlivňuje nabídku. Čtěte etikety a nekupujte zboží, které obsahuje palmový olej.

PROČ? Informace o pěstování palmového oleje v Indonésii a jeho dopady na celý svět se dozvíte z tohoto dokumentárního filmu Michala Gálika:

Palmový olej

Je nejžádanější olej na trhu, protože je levnější a pro svou tuhou konzistenci oblíbený k výrobě potravin, kosmetiky, krmiv pro zvířata a především biopaliv. Asi polovina všech balených výrobků v Evropě obsahuje palmový olej a my je kupujeme, aniž bychom si to uvědomovali.

Největší příčina odlesňování Malajsie a Indonésie

Palmové společnosti zabírají zemědělskou půdu místních obyvatel a odlesňují deštné pralesy. Po vytěžení stromů se zbytek krajiny vypálí a na jejich místo se vysadí palmové plantáže. Asi si dokážete představit, jak dopadnou všechna zvířata, která zde žila.

Velkými nepřáteli palem jsou orangutani, kteří se živí kořínky těchto rostlin. Palmové společnosti najímají pracovníky, kteří zabíjejí všechna zvířata poškozující mladé palmové stromy.

orang-utan-892701_1920

Umělá hnojiva z plantáží se dostávají do řek, způsobují úhyn ryb a nemoci a vyrážky u místních obyvatel, kteří tuto vodu konzumují a používají ke koupání.

Životnost palmy olejné je 30 let. Po uplynutí této doby se plantáž může obnovit, ale palmy už neplodí, protože půda je bez živin a z celé oblasti se tak stává mrtvá poušť. Společnostem nezbyde nic jiného, než produkci přesunout do jiné části světa s vhodnými podmínkami. Velkoplošné odlesnění je do budoucna naplánováno po celé tropické Asii, rovníkové Africe a Jižní Americe.

CO S TÍM MŮŽEME UDĚLAT MY?

  1. Od roku 2015 musí být všechny výrobky obsahující palmový olej označeny. Při nákupu přemýšlejte, čtěte etikety a tyto výrobky nekupujte. Omezte také smažená jídla a při výběru kosmetiky a mycích prostředků použijte tento přehled. K vaření můžete používat celou řadu olejů evropské produkce.
  2. Když najdete výrobek obsahující palmový olej, můžete výrobce i prodejce kontaktovat podle tohoto vzoru a dát jim vědět, jaké důsledky nese používání palmového oleje a upozornit je, že pokud svůj přístup nezmění, nebudete jejich výrobky nadále kupovat.
  3. Nejlepší cesta, jak se vyhnout výrobkům obsahujícím palmový olej, je konzumovat celistvé potraviny, které nebyly průmyslově zpracovány a omezit tak svoji spotřebu palmového oleje a podpořit svoje zdraví.

Palmový olej bohužel není jediným světovým problémem. Produkce živočišných výrobků z velkochovů nebo vyprazdňující se oceány přinášejí celou řadu rizik pro životní prostředí. Omezení masa, mléka a vajec z velkochovů by v nemalé míře řešilo i problém palmového oleje, jehož spotřeba je ve velkochovech velmi vysoká.

 Tlak spotřebitelů je nejrychlejší cestou k dosáhnutí změn k lepšímu.

Monika Ševčíková
Vaření je mojí vášní a díky svým zkušenostem v oblasti rostlinné stravy ráda inspiruji, jak se zamilovat do přírodního jídla, dosáhnout zdravého těla a cítit se skvěle pomocí darů z přírody. Více si o mně můžete přečíst tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *